Deseda horgászat rendje
HORGÁSZREND
Érvényes: 2024. január 01-től visszavonásig a Deseda tavon
Forrás, aktuális információk: https://www.deseda.hu/horgaszrend
I. Általános rendelkezések
1. Horgászni csak a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló (2013. évi CII. Tv.) törvényben, a MOHOSZ Országos Horgászrendjében, a Kaposvári Sporthorgász Egyesület Deseda tóra érvényes horgászrendjében, valamint a Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának a Deseda tó és környéke, mint helyi jelentőségű természetvédelmi terület védelméről és használatának szabályairól szóló 40/2020. (IX. 29.) önkormányzati rendelet szerint lehet.
2. A horgászat - a horgászrend V. / 1. és VI. / 2. pontjaiban foglaltak kivételével - április 1-től október 31-ig 05:00 órától 24:00 óráig, november 1-től március 31-ig 06:00 órától 19:00 óráig engedélyezett.
3. A tó körüli közcélú védőterületeken a kijelölt gépkocsi parkolókban, ezek hiánya esetén a gépjárműforgalomra kijelölt út vízparttal ellentétes oldalán szabad parkolni.
4. Fonott főzsinór és 5 méternél hosszabb fonott dobóelőke használata tilos, kivéve pergető és harcsázó horgászmódszerek esetén. A fonott horogelőke és a leadcore használata megengedett.
5. Gyermek területi engedély 1 db tetszőleges készséggel való horgászatra jogosít. Gyermek horgász felnőtt kísérő nélkül a Desedán nem horgászhat.
6. Sportjegy birtokában csak 1 db felszereléssel, 06:00 órától 19:00 óráig engedélyezett a horgászat. Sportjegy birtokában ragadozó halra való horgászat csak műcsalival engedélyezett.
7. Jelzőbója csak a horgászat ideje alatt használható.
8. Csak az aznap fogott hal tárolása engedélyezett. Több napig tartó horgászat esetén a horgász 2 naptári nap alatt megtartható halmennyiséget tarthat magánál. A kifogott halat a horgász a halgazdálkodási vízterületen (vízparton, vízen) nem ajándékozhatja el, és a megtartani kívánt halat kizárólag a saját haltartó eszközében tárolhatja, a horgászat befejezéséig más személlyel nem szállíttathatja el a horgászhelyről.
9. A horgász az általa elfoglalni kívánt horgászhelyet és környékét még a horgászat megkezdése előtt köteles összetakarítani, folyamatosan tisztán tartani és a szemét elszállításáról gondoskodni. Horgászhely: a használatban levő horgászfelszereléstől számított 5 m sugarú kör.
10. Tilos a vízi és a vízparti növényzet irtása, az élőhelyek megzavarása.
11. Csónakkikötőkben csak a bérlők zavarása, korlátozása nélkül szabad horgászni.
12. Foglalt hely nincs, a helyek elfoglalása érkezési sorrendben történik, kivéve a nagyhalas horgászatra kijelölt helyeken, ahol a helyek előzetesen lefoglalhatóak. Nagyhalas horgászatra kijelölt helyeket (foglaltság hiányában) a nagyhalas engedéllyel nem rendelkező horgászok érkezési sorrendben foglalhatják el, de amennyiben a nagyhalas engedéllyel rendelkező horgász megérkezik, akkor a helyet át kell adni. A hely foglaltsága a helyszínen és a weblapon feltüntetésre kerül.
13. A szabályosan kifogott és elvinni kívánt halat csak gyorsan és kíméletesen leölve szabad a vízpartról elszállítani. A 30 cm-nél kisebb testhosszúságú hal elszállítható élve is, kizárólag olyan tárolóedényben, amely biztosítja a számára a szükséges oxigéntartalmú vizet, és minimalizálja az állatot érő stresszhatásokat. (133 / 2013. (XII. 29.) VM rendelet 28. §. (16))
14. A halfogási tevékenységet végző személy köteles magánál tartani a halfogásra jogosító okmányokat, és azokat a halgazdálkodási hatóság, a halgazdálkodásra jogosult, a halászati őr, a mezőőr, a természetvédelmi őr, a társadalmi halászati őr és a rendvédelmi hatóság ellenőrzésre felhatalmazott képviselőjének felhívására bemutatni és átadni. A halfogásra jogosító okmányokat a halfogásra irányuló tevékenység végzése közben a jogosult köteles magánál tartani, amelyek csak a személyazonosság igazolására szolgáló arcképes igazolvány birtokában jogosítják az okmányok birtokosát a halfogásra. (2013. CII. Tv. 45. § (1), (2))
A halászati őr a működési területén
a) azzal a járművel szemben, amelyről alaposan feltételezhető, hogy azon a működési területről származó jogellenesen szerzett szállítmány van,
b) azzal a személlyel szemben, aki a nála vagy az általa használt járművön levő szállítmány megszerzésének jogszerűségét nem valószínűsíti,
jogosult és köteles az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek tevékenységéről, valamint az iskolakerülés elleni fellépést biztosító módosításáról szóló törvényben meghatározott intézkedések és kényszerítő eszközök alkalmazására. (1997. évi CLIX. Tv. 23. § (1))
15. A kifogott busát, ezüstkárászt, naphalat, törpeharcsát visszaengedni tilos, annak eltávolításáról a horgász köteles gondoskodni. Vágóhorgot kizárólag a nagytestű busa kiemelésére szabad használni, más hal kiemelését más módszerrel kell megoldani.
II. Horgászati tilalmak
1. Tilos a horgászat, és a horgászatra alkalmas felszereléssel való tartózkodás: üzemi területen, a gáttól számított 50 méteren belül, az arborétum területén, kíméleti időszakokban a halászatra jogosult által kijelölt kíméleti területeken, május 01-től augusztus 31-ig a strand területén, versenyek, rendezvények időszakában a kijelölt parton és vízterületen.
2. Etetőhajó használata tilos! A horgászkészség csónakkal való behordása, kihordása tilos! A horgot a csalival, horgászbottal kell a kívánt helyre bevetni. Kivéve horgászrendünk III./7 és VI./9. pontjai által megengedett esetekben.
3. Kedvezményezett horgászengedély birtokában nem engedélyezett a csónakból való horgászat. Kivéve az ifjúsági korú horgászt, aki jogosult csónakos kiegészítő engedély váltására.
4. Szaporodó (szaporodásra készülő, ívó, ivadékgondozó, fészekőrző) halak és környezetük zavarása tilos! Május 02. és június 15. között a nyíltvíz szélétől számított 5 m-es sávban harcsára horgászni tilos!
5. A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló (2013. évi CII. Tv.) törvényben előírtak alapján szaporodó kíméleti területek a Répási-öbölben, a Somogyaszalói-ágban és a Magyaregresi-ágban, vermelő kíméleti terület a Gát előtti vízterületen kerültek kijelölésre. A szaporodó kíméleti területek a Répási-öbölben az Öböl belsejében levő kisebb kiöblösödés vonalától az Öböl végéig elterülő vízterületen, a Somogyaszalói és Magyaregresi-ágakban az ott levő csónakkikötők vonalától az ágak végéig elterülő vízterületeken kerültek kijelölésre. A szaporodó kíméleti területeken március 01-től június 15-ig tartó általános horgászati tilalom lép érvénybe. A vermelő kíméleti terület a Gáttól a 19-es számú nagyhalas horgászhely vonaláig elterülő vízterületen került kijelölésre. A vermelő kíméleti területen november 15-től február 28-ig tartó általános horgászati tilalom lép érvénybe. A kíméleti területek határai a vízen és a vízparton feltüntetésre kerülnek.
6. Lékhorgászat csak a biztonsági előírások maximális betartásával engedélyezett, ha a jég legalább 10 cm vastag, nem olvad, és nem mozog. A horgász a kivágott léket köteles szembetűnően megjelölni. A nem megfelelő vastagságú jeget csónakkal vagy bármi más módon feltörni, a feltört jég közt horgászni tilos!
7. Március 1. és április 30. között ragadozó halra (kivéve harcsa) horgászni, ragadozó halat (kivéve harcsa) megtartani tilos! Tilos élő vagy élettelen állapotú csalihallal, annak részeivel, műcsalival horgászni, horgászhelyen tartani! Kivétel: 15 cm-nél nagyobb csalihallal, puhatestűekkel lehet harcsára horgászni.
8. Természetes csalival való ragadozó hal (kivéve harcsa) horgászat esetén csak az egyágú horog használata engedélyezett.
III. Csónakhasználat
1. Csónakból való horgászat saját felelősségre, csónakos területi engedély birtokában engedélyezett. Csónakkal való közlekedés a parttól számított 50 m-en kívül engedélyezett.
2. Csónakot csak az engedélyezett kikötőben lehet elhelyezni, és csak regisztrált kikötőhellyel, vendégregisztrációval (évente 2 alkalommal) rendelkező csónak használható. Rendezvények idején, egyedi engedéllyel hozott csónak is használható.
3. A csónak belső felén fel kell tüntetni a tulajdonos nevét, címét, a külső felén mindkét oldalon, 20 cm-es betűnagysággal, a csónaktest alapszínétől eltérő színnel a kikötőhely számát.
4. Csónakkal való közlekedés illetve tartózkodás a Desedán a mindenkori horgászati időben, és azt megelőző és követő 30 percben engedélyezett. Csónakkal való közlekedés illetve tartózkodás a Desedán éjszaka (március 1-től október 31-ig 00:30 órától 04:30 óráig, november 1-től február 28-ig 19:30 órától 05:30 óráig) tilos, kivéve halőrzés és hatóság!
5. Sötétedéskor a csónakot minden irányból jól láthatóan ki kell világítani.
6. A vontató (sleppelő) horgászat tilos!
7. Március 1. és április 30. között, a tó képzeletbeli felezővonaláig, csónakos területi engedély birtokában engedélyezett a harcsázó felszerelés csónakkal és etetőhajóval történő behúzása. Az ilyen módon behúzott felszereléssel kizárólag harcsára lehet horgászni. Az ilyen módon behúzott felszereléseknél nem engedélyezett a vízfelszínen, vagy a víz felett kifeszített zsinórok alkalmazása.
IV. Fogható mennyiségek
1. Éves, felnőtt területi engedéllyel napi darabszám-korlátozás alá tartozó őshonos halfajokból és amurból összesen 60 db –melyből maximum 30 db lehet ragadozó (kivéve harcsa)- fogható évente. Évente harcsából 60 db, süllőből 20 db, balinból 5 db fogható, mely az éves kvótába beleszámít. Napi darabszám-korlátozás alá tartozó őshonos halfajokból és amurból összesen 3 db fogható naponta. Harcsából 3 db, vagy pontyból 2 db, és minden más fajból maximum 1 db fogható naponta. Napi darabszám-korlátozással nem érintett őshonos halfajokból és ezüstkárászból 3 kg fogható naponta.
2. Napi, felnőtt területi engedéllyel napi darabszám-korlátozás alá tartozó őshonos halfajokból és amurból összesen 2 db fogható naponta, harcsából 2 db, pontyból 2 db, minden más fajból fajonként maximum 1 db. Napi darabszám-korlátozással nem érintett őshonos halfajokból és ezüstkárászból 2 kg fogható naponta.
3. Éves, kedvezményezett területi engedéllyel napi darabszám-korlátozás alá tartozó őshonos halfajokból és amurból összesen 20 db –melyből maximum 10 db lehet ragadozó (kivéve harcsa)- fogható évente. Évente harcsából 20 db, süllőből 5 db, balinból 5 db fogható, mely az éves kvótába beleszámít. Napi darabszám-korlátozás alá tartozó őshonos halfajokból és amurból összesen 3 db (fajonként maximum 1 db) fogható naponta. Napi darabszám-korlátozással nem érintett őshonos halfajokból és ezüstkárászból 2 kg fogható naponta.
4. Sportjeggyel, csónakos sportjeggyel való horgászat esetén halat megtartani, elvinni tilos!
5. Gyermek horgászengedély birtokában darabszám-korlátozás alá tartozó őshonos halfajokból és amurból naponta 1 db, évente 10 db fogható ki. Napi darabszám-korlátozással nem érintett őshonos halfajokból és ezüstkárászból 3 kg fogható ki naponta.
6. 60 illetve 20 db napi darabszám-korlátozás alá tartozó őshonos hal és amur megfogása után csak darabszám-korlátozással nem érintett őshonos, illetve idegenhonos halfajokra való horgászat engedélyezett. Az elvesztett engedély teljes árú díj ellenében pótolható.
7. A megtartani kívánt méretkorlátozás alá eső halat közvetlenül a fogás után, a horgászat folytatása előtt, hónap–nap–óra–perc megjelöléssel a fogási naplóba be kell írni!
8. A következő halfajok megtartható legnagyobb mérete: tőponty, nyurgaponty - 60 cm, tükörponty – 50 cm, csuka, süllő, balin – 65 cm, amur – 80 cm, harcsa – 170 cm. A felsorolt fajok ennél nagyobb kifogott példányait fogás után azonnal be kell jelenteni a halőri ügyelet telefonszámán, elvinni tilos!
9. Az alábbi fajok kifogható legkisebb mérete: ponty 35 cm, fogas süllő, balin 40 cm, amur 50 cm.
10. A harcsa legkisebb kifogható mérete május 02. – június 15. között 100 cm, ezen időtartamon kívül 60 cm.
11. Koi pontyot, compót, kősüllőt (méretétől függetlenül) fogás után azonnal, kíméletesen vissza kell a tóba helyezni. Megtartani, elvinni egész évben tilos!
12. Tilos a megfogott halak kínzása. A megfogott és kifogott halakkal úgy kell bánni, hogy az azok számára okozott fizikai sérülés ne haladja meg a horgászmódszerből adódó szükséges minimumot. Horgászat közben pontymatrac (halmatrac) vagy pontybölcső (halbölcső) használata kötelező. Javasoljuk további halkímélő eszközök (nagyméretű, sűrű szövésű merítőháló, nagyméretű (min. 1mx1m) sűrű szövésű pontyzsák, sebfertőtlenítő) használatát. A kifogott halakat azok elpusztításáig maradandó sérülést nem okozó módon élve kell tartani, vagy azonnal le kell ölni. A vízparton a kifogott halat megtisztítani, darabolni tilos! A fémből készült haltartó eszközök (fémszák) használata tilos!
V. Éjszakai horgászat
1. A Desedán éjszaka horgászni március 01-től november 30-ig, az éjszakai horgászatra kijelölt partszakaszokon, csak partról, a botok elhagyása nélkül (megegyezően a nappali szabályokkal) engedélyezett. Éjszaka csónakkal való közlekedés, halfárasztás, etetés tilos! A partra húzott csónakból történő horgászat ez idő alatt megengedett.
2. Az éjszakai horgászatra kijelölt partszakaszok:
- Toponári oldala– a látogató központtól a Bíbic utcáig
– a Kapás utca végétől a Répási-öböl hídjáig
– a Joker-öbölben
- Füredi oldala– a Dögkút nevű horgászhelytől a 67. számú út hídjáig
– a 20-as számú nagyhalas helytől a Deseda feliratnál lévő kiserdőig
- Magyaregresi-ága– a 67. számú közúti hídtól az Arborétum fahídjáig
- Somogyaszalói-ága– a 67. számú közúti hídtól a Somogyaszalói kikötőig
3. Éjszakai horgászat alkalmával a horgász köteles a horgászhelyét jól láthatóan megvilágítani, ehhez megfelelő világító eszközzel rendelkezni. Ennek hiányában nem folytatható éjszakai horgászat. Horgászhely: a használatban levő horgászfelszereléstől számított 5 m sugarú kör.
VI. Nagyhalas horgászat
1. A nagyhalas horgászmódszer célja a nagytestű pontyok, amurok és harcsák sportszerű kifogása, majd mérlegelés, fotózás után, azok legkíméletesebb módon való visszaeresztése. Ezen alapelv alapján nagyhalas horgászjeggyel a Deseda tározóból halat elvinni, megtartani TILOS!
2. Nagyhalas horgászatra kijelölt partszakaszokon, nagyhalas engedély birtokában április 01-től október 31-ig, 00:00 - 24:00 óráig engedélyezett a horgászat.
3. Csónak, etetőhajó, szonár, elektromos motor használható.
4. Pontymatrac, nagyméretű merítő szák, fertőtlenítő spray, felúszó tároló-mérlegelő használata kötelező, ezek megléte a horgászat feltétele. Vágóhorog használata tilos! Lip-grip használata engedélyezett.
5. Csak bojlis (pontyfogó) és harcsázó technikával engedélyezett a horgászat.
6. Fonott zsinórt használni tilos, kivéve a horogelőkét, leadcore használata megengedett.
7. Egy bojlis felszerelésen maximum egy darab egyágú horog lehet felszerelve. Felszíni, élőhallal csalizott felszereléssel való horgászat esetén engedélyezett 2 db egyágú horog vagy 1 db hármashorog használata, a csalihal rögzítésére szolgáló horog használata engedélyezett. Puhatestűekkel való csalizás esetén a hármashorog használata nem engedélyezett.
8. A felszerelések a partvonalra merőlegesen vethetők be.
9. A felszerelés bejuttatása történhet bedobással, etetőhajóval, csónakkal történő behordással.
10. A felszerelés bejuttatásának maximális távolsága a parttól mért 120 m, 22:00 – 05:00 óráig a tó felező vonaláig. A felszerelések vízben való maximális távolsága személyenként 40 méter, több horgász esetében maximum 100 méter lehet.
11. A felszereléseket távolságtól függetlenül, egyenként meg kell jelölni dőlő bójával.
12. Etetés és csalizás céljára csak kereskedelmi forgalomban kapható etetőanyag használható. Romlott, a vizet szennyező anyag vízbe juttatása tilos!
13. Napnyugtától napkeltéig a horgászhelyet és a vízben lévő dőlő bójákat is folyamatosan meg kell világítani.
14. 24:00 órától 05:00 óráig csak nagy hal akasztása esetén (fárasztás), illetve felszerelés visszavitele (már meglévő etetésre) céljából lehet csónakot használni.
15. A nagyhalas horgászatra jogosító engedély 12:00 órától 12:00 óráig, adott helyre érvényes, névre szólóan kerül kiadásra, átruházni tilos!
16. Halakkal való bánásmód:
a/ a halakkal való sportszerű bánásmód elvén a kifogott halat fényképezés, fertőtlenítés, mérés után azonnal, kíméletesen vissza kell helyezni a vízbe
b/ a kifogott halak megjelölése, csonkítása TILOS! A horgász gondatlansága miatti halpusztulás esetén a vízterület halászatra jogosultja kártérítési igénnyel él az elpusztult hal értékében
c/ 15 kg feletti ponty, 50 kg vagy 170 cm feletti harcsa fogása esetén az ügyeletes halászati őrt telefonon értesíteni kell, aki azonnal a horgászhelyre megy, hogy a halról fényképfelvételt készítsen, a későbbi azonosíthatóság miatt. A fényképezést követően a halat kíméletesen vissza kell helyezni a vízbe.
17. A nagyhalas horgász köteles a horgászhelyet folyamatosan tisztán és rendezetten tartani, távozáskor a keletkezett hulladék elszállításáról gondoskodni.
18. Nagyhalas engedély birtokában, annak érvényességi ideje alatt csak és kizárólag a nagyhalas engedélyre vonatkozó szabályok szerint folytatható horgászat.
VII. Záró rendelkezések
1. A Halászati törvény és a Horgászrend megsértőivel szemben a Somogy Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóság és a Kaposvári Sporthorgász Egyesület jár el. Az Önkormányzati rendelet megsértőivel szemben Kaposvár Megyei Jogú Város Közterület-felügyelete jár el.
2. Deseda víztározóra váltott területi engedély a Deseda patakra nem érvényes.
3. Csónakban, vízparton és környékén való tartózkodás mindenkinek csak saját felelősségére történhet, az ott bekövetkezett esetleges balesetért a vízterület halászati jogosultja semminemű felelősséget nem vállal.
4. A vízen és vízparton hang-, kép- és videofelvétel készül.
Jóváhagyta a Kaposvári Sporthorgász Egyesület Vezetősége 2023. december 12-i ülésén.